BLOG

Blackmagic Pocket Sinema Kamera 4K İncelemesi

Uzun zamandır beklenen Blackmagic Cep Sineması Kamerası 4K ile yapılan bu ilk bakışlı incelemede, kameranın tüm yönlerine yakından baktık: Çekimlerin kalitesinin yanı sıra, ergonomiyi, kullanımı, tasarımı da değerlendirdik düşük ışık ve dinamik aralık performansı. Daha fazla bilgi edinmek için yukarıda izleyin ve aşağıdan okuyun!

Bu yılın nisan ayında NAB’da ilan edilmesinden bu yana, Blackmagic Pocket Sinema Kamera 4K yılın en çok beklenen kamerası oldu. Las Vegas’ta Blackmagic Design’ın kurucusu Grant Petty ile özel bir röportaj yaptık ve yeni açıklanan cihazla ilgili tüm sorularımızı yanıtladı. Blackmagic, eylül ayında kamera göndermeye başlayacağına söz verdi ve bir kez olsun bu sözü tutmayı başardılar. Çok az sayıda BMPCC 4K Eylül ayı sonunda gönderilmeye başlandı, ancak bunlar hala toplantı talebine yakın değiller. Üretimin biraz yavaş olduğu görülüyor, ancak en azından yaklaşık iki hafta boyunca bir basın kredisi alarak, çalıştığını ve gerçekten iyi çalıştığını doğrulayabiliriz.

  • BOYUT, MONİTÖR, TAŞIMA

Yeni Pocket 4K için en çarpıcı olan şey, çok büyük ceplere ihtiyaç duymanız. Blackmagic’in URSA Mini’nin asla “mini” olmadığı gibi, Pocket 4K de bir cebe sığmıyor. Selefi, çok popüler Blackmagic Pocket Camera kamera ile karşılaştırıldığında, BMPCC 4K çok büyük. Ancak, bu kameranın arkasındaki muhteşem 5 inç çoklu dokunmatik ekran sayesinde. Özellikle çok az maliyetli bir kamera için 1080p ve her yönden mükemmel. Odağı değerlendirmek süper kolay ve kontroller çok duyarlı. Eksik olan vizör, yani Zacuto’nun Z-Finder’ı gibi büyüteç adaptörleri bir rönesansa sahip olabilir. Ancak ekranı elinizle kullanmanız gerektiğinden, böyle bir büyüteç kullanışsız olabilir çünkü menüleri kontrol etmek ve çoğu ayarı değiştirmek için sürekli olarak çıkarmak zorunda kalırsınız. Böylece, yalnızca güneş ışığında (bu ekranı gerçekten iyi okuyamıyorsunuz) çalışırken bu kameraya harici bir vizör ekleyebiliyorsunuz.

Ekran gerçekten çok güzel ve herhangi bir girişe çok duyarlı olsa da, Blackmagic’in bir disket ekrana veya hatta sadece bir ekrana karşı karar vermesi talihsiz bir durum; özellikle de herhangi bir alternatif olarak vizör olmadığından. Asistan olmadan, yalnız çekim yaparken bu kamera ile kendinizi arkaya doğru eğilmiş buluyorsunuz.

Benim gibi büyük elleriniz olduğunda BMPCC 4K elinizde iyi hissediyor, ancak bazı kişilerin kameranın ağır tutuşuyla bir problemi olacağını biliyorum.

Lens yuvasının solunda ve sağında iki mikrofon vardır, teoride hoş bir stereo ses getirmelidir, ancak kamerayı tutarken her zaman bu mikrofonlara dokunduğunuzu görürsünüz, çünkü ideal olarak yerleştirilmezler. Ancak, farkındaysanız, çekim yaparken çekmekten kaçınmak elbette çok daha kolay.

Menü tasarımı açısından, Blackmagic Design hala benim kişisel şampiyonum… menü o kadar basit ve kullanımı kolay ki hiçbir zaman bir el kitabına veya böyle bir şeye dokunmanıza gerek kalmayacak. Bunun gibi kamera menülerini gördüğünüzde, diğer tüm (çoğunlukla Japonca) kamera üreticilerinin neden daha kolay bulabileceğiniz basit menüler yapamadıklarını merak etmeye başlarsınız.

  • BATARYA ÖMRÜ

BMPCC 4K, Canon LP-E6 tipi pilleri kullanır. 5D Mark II ve III ile aynı standart ve diğer birçok popüler Canon fotoğraf makinesi. Bu güzel bir hamle çünkü eski pillerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ancak, kameranın güç yönetimi oldukça zayıf görünüyor. % 20 şarjın altındaki rasgele zamanlarda, kamera aslında sadece uyarı vermeden kapanıyor. Ayrıca, bir batarya da genellikle yalnızca 35-45 dakika sürer ve bu uzun sürmez.

Tavsiyemiz V mount yada Gold Mount Aküler Kullanmanızdır.

  • CODECS, RESOLUTIONS ve FRAME RATES

Blackmagic kameralarını diğerlerinden ayıran şey, diğer üreticilerin çoğu gibi yüksek oranda sıkıştırılmış tescilli kodlayıcıların aksine, RAW ve ProRes’in çeşitli lezzetlerini kaydetmeleridir. Bu, dahili olarak bir kameraya kaydedilen 12 bit RAW anlamına gelir ve bu, özellikle bu fiyat noktasında önemli bir şeydir.

Cep 4K, Blackmagic RAW’a henüz kayıt yapamıyor (burada Blackmagic ile yapılan bir röportajda bunu bildirdik), ancak RAW görüntüleri DNG sekanslarında kaydeder (elbette veri yoğun!) Ancak, RAW görüntüler 12bit olurken ProRes HQ sadece 10 bit (pazardaki profesyonel kameraların% 90’ının yapabileceğinden çok daha iyi).

Etkileyici olan şey, 4K’da tam kalitede 60 fps’ye kadar kayıt yapabilme kabiliyeti. Yalnızca kare hızlarınızla daha da yükseğe çıkmak istediğinizde, 1080p’ye geçmeniz ve özel bir “sensör kırpma” düğmesini etkinleştirmeniz gerekir. Bu sensör mahsülünün altında, saniyede 120 kare kaydedebilirsiniz.

Bir cevap yazın