BLOG

Sony A6400 İncelemesi

Sony A6400’ün tanıtımıyla birlikte, kameraya bir göz atma şansım olacak. Sony, A6300 ve a6500 kardeşlerinin en son teklifi. (Aynı sensör ancak gelişmiş görüntü işleme motoru). Gerçekten bir Vlogger Vs kamera mı? Kişisel fikrin nedir? Ilgilenen? Okumaya devam et.

Ocak ayının ortası. Japonya’daki kısa (ve henüz açıklanmayacak) görevim neredeyse bitti, fakat eve dönmeden önce, kısa bir tur atmak için ellerimi yeni Sony A6400’e koyacak kadar şanslıyım. İlk başta planım kısa bir belgesel çekmek ve bununla video yeteneklerini keşfetmek oldu, ancak birçok özelliğin ve hatta teknik özelliklerin Sony a6300 ve a6500 ile çok benzer olduğunu fark ettikten sonra (daha önce inceledim ve test ettim) İlk planımı kırmaya ve en çok dikkatimi çeken tek bir özelliği test etmeye konsantre oldum.

  • Sony A6400 – GENEL BİR BAKIŞ

Bu özellikten bahsetmeden önce, Sony A6400’ün iyi bir kamera olduğunu söyleyip fiyatına (898 $) söyleyeyim. Bir APS-C sensörüne sahiptir, ayrıca son yıllarda Sony tarafından verdiğimiz tüm “normal” güzelliklere sahiptir. Yani, S-Log 2, S-Log 3, yüksek kare hızı kaydı, farklı poz ölçüm cihazları, REC-709 görünüm yardımı fonksiyonu, proxy kaydı (ne yazık ki dosya adları eşleşmeden) ve hatta LCD ve EVF kılavuzları (2.35: 1, 1.85 : 1 ve benzeri). Bunun üzerine Sony, HDR ve hızlandırılmış kayıt işlevlerinin yanı sıra 180 derecelik eğilebilir LCD monitör ekledi. Daha az elverişli tarafta, panjur çok korkunç, IBIS (Vücut İçinde Görüntü Sabitleme) sistemi yok, kulaklık girişi yok ve kamera menüsü yok, ne diyebilirim ki yavaşça ama kesinlikle en az biri haline geliyor başa çıkmak için hoş kamera özellikleri. O kadar çok olasılık ve fonksiyon var, ama çok az anlam ifade ediyor (en azından benim görüşüme göre), neden hepsinin orada olduğunu. Video modundaysam, tüm görmek istediğim ilgili fonksiyonlardır – SADECE! Daha fazla ve daha az değil.

  • VLOGGER İÇİN DOĞRU BİR KAMERAMI?

Şimdi, her nasılsa Sony’nin bu fotoğraf makinesinin avantajlarını bir vlogging aracı olarak vurguladığını hissediyorum. Bence bu kamerayı bir aile arkadaşı olarak tanıtmak ya da tamamen profesyoneller için ek bir “çantaya atma” çekim cihazı olarak kullanmak yararlı olabilir (daha yetenekli olanlara ek olarak ikincil bir kamera olarak hareket etmek). A6400’ü bir araç kullanıcısı olarak itme fikrinin yanlış olabileceğini düşünüyorum. Elbette tek olarak çalıştırılabilir, ancak özellikle hareket halindeyken çekim yaparken birçok şey yanlış gidebilir. IBIS’in olmaması ve dikkat çekici panjur efekti, atışınızı öldürebilir. Bir kulaklık jakının hariç tutulması, ses seviyelerinin izlenmesini zorlaştıracaktır, ancak bununla uğraşmakta ısrar ediyorsanız, mevcut sıcak ayakkabı montajına bir mikrofon eklemeyin ve LCD ekranınızı mikrofonun engelleyeceği aynı zamanda yatırın Tamamen LCD ekran (ekran sadece yukarı katlanabilir!)

İncelemem burada bitebilir, ancak henüz konuşmadığım çok büyük bir şey var: Sony, ONE KILLER özelliğini ekledi. Bionz X işlemcisiyle sıkıca çalışmak için ince ayarlı bir algoritmaya sahip bir otomatik odaklama işlevi ve sonuçların gösterdiği gibi, bu kesinlikle hakkında yazmaya değer!

  • ÜSTÜN BİR OTOMATİK NETLEME FONKSİYONU

Deneyimli bir tetikçi ve kamera test cihazı olarak, nadiren endüstrinin yüzünü sonsuza dek değiştirebilecek bir özellik ile tanıştırıldım! Sony tarafından a6400’de sunulan yeni otofokus sistemi de tam da böyle bir özellik. Daha önce iyi bir otomatik odaklama işlevi görmedik değil (Canon ve FUJIFILM iyi bir örnektir), ama şimdi, Sony kesinlikle bir sonraki seviyeye alıyor.

Yeni otofokusun güvenilirliği ve tutarlılığı çok etkileyiciydi. Doğru, orada her zaman% 100 değil, ama gerçekten zorluydum ve sonuçlara hoş bir şekilde şaşırdım. Kameraya döndüğümde “vlogging seçeneği”, OLYMPUS E-M1X incelemem sırasında ve 2 farklı konumda (çok farklı bir şekilde aydınlatılmış) yaklaşık 40 dakika kayıt süresi boyunca kamerayı önümde tutup “konuşalım”, bir kere bile yüzümdeki odağı kaybetmedi. Aslında, otomatik netleme çekerken bile “tereddüt etmedi” veya yüzümü aramaya çalışmadı. Daha sonra, Tokyo sokaklarında koşarken, manuel odaklama merceklerinin sayısının numaralandığına inanmaya başladığım noktaya beni şaşırtmaya devam etti.

Evet, doğru okudunuz (ve bu sabah mavi hapı kırmızı olanla karıştırmadım)…. Bu teknoloji daha profesyonel video odaklı Sony kameralardan herhangi birine uygulanacaksa (aynasız ve ötesi), artık belgesel çekimlerinde, özellikle de yakınlaştırma lenslerinde manuel netleme lensleri kullanmak için hiçbir neden olmayacak. Bu şekilde düşünelim. Manuel netleme lenslerini kullanmamızın birkaç nedeni var. Bunlardan biri sürekli odaklanmadaki güvenilirliktir. Şimdi, otomatik odaklama lenslerinin de aynı şeyi yapabileceğini hayal edin, artı:

  • İnsanları / arabaları / genel nesneleri geçme gibi aksaklıkları görmezden gelirken nesneye odaklanmaya devam et
  • Size doğru gelen nesneleri / insanları güvenilir bir şekilde izleyin
  • Odaklamayı bir nesneden diğerine belirgin bir nefes alma OLMADAN (düşük fiyatlı lensler kullanırken) değiştirin

Üstte, istenirse, her zaman bu otomatik odaklama modundan manuel odaklamaya geçme imkanı olacaktır. Bu yüzden yukarıdaki tüm özellikleri okuduktan sonra, bu odaklama seçeneğini seçmez miydiniz? Bana bir yıl önce soracak olsaydınız, özellikle manuel merceklerle çalışmaya alışkın bir profesyonel olduğum için bu seçeneği reddederdim, ama şimdi bu otomatik odaklama işlevinin ne kadar iyi ve güvenilir olduğunu düşünürken, Aslında günlük üretimde kullanmamak için hiçbir neden yok.

Bu arada, Sony a6400 ile ilgili olarak, bu kameranın bir arka kumanda kolu olmadığı için, EVF kullanırken istenen nesneyi odağa yerleştirmek o kadar kolay değil. LCD’yi kullanıyorsanız, çok daha kolaydır. Parmağınızla, odağın olmasını istediğiniz ekrana dokunun ve sonra silin. Orada kalacak.

Umarım kamerayla çektiğim metreye bakmak için bir dakikanızı ayırabilirsiniz. Bu durumda, bin kelimelik otomatik odaklanmış bir resim…

  • SONUÇ :

Üreticiler genellikle ilk önce kendi profesyonel hatlarında yeni testler yaparlar ve sonra kendi tüketici / müşterileri hattında gezinmelerini sağlarlar – ve bu, A9’da en hızlı otomatik netleme sistemlerinden birine sahip oldukları düşünülen şekilde görünüyor. endüstrisi. (Sony’nin en üst seviye A9 aynasız kamerasını test etmedik, çünkü video çekimine hiç odaklanmadı – tüm Slog seçeneklerinden yoksun.) Böylece, 6400 a6400’ü andıran sıradan bir kamera olabilirdi. A6500, bu otofokus katil özelliği tek başına ekstra bir görünüme değer, özellikle de diğer kameraların geleceğine de bir işaret olduğu için!

Bir cevap yazın